سیستم عامل iOS چیست؟

شرکت طراحی سایت

سیستم عامل iOS چیست؟

iOS اولین و تنها نسل سیستم عامل* اپل برای دستگاه*های موبایل و قابل حمل است.

این سیستم عامل برای اولین بار در سال 2007 برروی دستگاه آی*فون عرضه شد و تا پیش از سال 2010 نیز به نام iPhone OS شناخته می*شد.

آی*پاد تاچ، آی*فون و تبلت آی*پد مجهز به این سیستم عامل هستند و شرکت اپل مجوز استفاده از این سیستم عامل را در حال حاضر به هیچ شرکت دیگری واگذار نمی*کند.

تا پایان ماه مه 2010 حدود 59 درصد ترافیک موبایل وب از طریق این سیستم عامل ایجاد شده بود.

ایده اصلی این سیستم عامل استفاده از رابط کنترلی چند لمسی است. برای مثال برای جابجا کردن صفحات در iOS تنها نیاز به کشیدن یک انگشت روی صفحه است. با قرار دادن دو انگشت روی صفحه و دور کردن آن*ها از هم نیز می*توان برروی صفحات وب و عکس*ها زوم کرد.

iOS از نطر معماری از چهار لایه Core OS، Core Services، Media Layer و Cocoa Touch تشکیل شده*است.

با انتشار نسخه شماره 4 اپل قابلیت Multi-Tasking را به سیستم عامل iOS اضافه کرد. نسخه 5 نیز اولین سری از سیستم عامل iOS بر پایه پردازش ابری است.

iOS از نظر معماری و کاربردی شباهت زیادی به سیستم عامل MacOS* دارد. در iOS * همانند MacOS از مرورگر سافاری برای مرور وب و از نرم*افزار آی*تیونز برای پخش موزیک و مدیریت کتاب*ها، دفترچه تلفن و اپلکیشن*ها استفاده می*شود.

یکی از موفقیت*های اپل در ساخت این سیستم عامل، راه*اندازی فروشگاه اپلیکیشن App Store است. این فروشگاه تا پایان ماه مه 2011 دارای بیش از 500 هزار اپلیکیشن بوده*است.

شرکت اپل نرم*افزارهای App Store را با بستن قرارداد با برنامه*نویسان منتشر می*کند و هر کس می*تواند با استفاده از ابزار SDK سیستم عامل iOS اپلیکیشن طراحی کند و بعد از دریافت مجوز از اپل آن را به قیمت دلخواه در App Store* به فروش رساند.

سیستم عامل iOS از ابتدای انتشار مورد هدف هکرهای سیستم عامل قرار گرفت. به این ترتیب هکرها موفق شدند هم قفل شبکه موبایل (Sim Lock) گوشی آی*فون را بشکنند و هم محدودیت نصب اپلیکیشن*ها برروی این سیستم عامل را با استفاده از رخنه*های امنیتی در مرورگر سافاری و الگوریتم خواندن فایل*های PDF دور بزنند. به این کار اصطلاحاً Jailbreak گفته می*شود.

اپل روز 12 اکتبر 2011 همزمان با عرضه آی*فون 4S نسخه پنجم سیستم عامل iOS را منتشر کرد.[نسخه پنجم سیستم عامل iOS منتشر شد]

این نسخه از iOS بر پایه مفهوم پردازش ابری طراحی شده* و دارای اپلیکیشن*پیام فروی iMessage، خبرخوان Newsstand و اپلیکیشنی برای مدیریت اخطارها (Notifications) است.

به گفته اپل iOS5 نسبت به نسخه پیشین 200 قابلیت جدید دارد.فروش آنتی ویروس اورجینال

جدیدترین مطالب

سامانه پشتیبانی شرکت طراحی پرتو