مهدی منصوری
برنامه نویسی ، بهینه سازی ، گرافیک و ... به یه مدل دیگه
برگشت به صفحه اصلی وب سایت
شرکت طراحی پرتو
...
۲۲

پادکست زیر ذره بین

پادکست زیر ذره بین

 

واژه پادکست (podcast) ترکيبی از کلمات broadcast و iPod می باشد و به وبلاگ یا سایتی اطلاق می گردد که پست ها (یا برنامه های) خود را به شکل فایل های صوتی در قالب های mp3 و یا wma جهت شنیدن و یا دانلود کردن در دسترس شنوندگان قرار می دهد. فرهنگ جديد آمريکايی آکسفورد اين لغت را که اولین بار توسط روزنامه نگاری به نام “باب همرزلی” بکار گرفته شد، چنين تعريف می کند: “برنامه ای راديويی يا مشابه که ديجيتالی ضبط شده و جهت پياده کردن (دانلود کردن) برای دستگاه های شخصی پخش صدا در اينترنت گذاشته می شود”. پادکست راهی آسان برای دستیابی به برنامه های ديجيتالی موجود در اینترنت و پخش آنها در زمان و مکان دلخواه است. پادکست در همه دستگاه های پخش موسيقی ديجيتال قابل شنیدن است و از آن تحت نام های “بلاگ کَست” و “آديو بِلاگ” نیز یاد می شود.

 

به عبارت دیگر پادکست (پادپخش)  انتشار مجموعه‌ای از فایل های صوتی  است که توزیع آن در اینترنت با استفاده از فید صورت می‌گیرد، و توسط کاربران معمولاً بر روی یک پخش‌کننده موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است. می شه پادکست را رادیو آموتوری یا وبلاگ صوتی دانست . در واقع هدف نشر فایلهای صوتی برای ارتباط با مخاطب است .

در اصل فایلهای Podcast همان فایلهای صوتی یا تصویری رایج است، فقط تکنولوژی پادکست نحوه انتشار آنها را در سایت تغییر داده است و به جای اینکه کاربر هر روز به سایت مراجعه کند تا فایلهای جدید را دریافت (دانلود) کند میتواند با اشتراک در پادکست بدون مراجعه به سایت هر زمان که سایت به روز شد و فایل جدیدی در سایت قرار گرفت بصورت خودکار مطلع شده و آنها را دریافت کند.
انتخاب اینکه فایل صوتی که توسط پادکست عرضه می شود چه باشد کاملا به سلیقه ی ارائه دهنده ی آن بستگی دارد .
می تواند یک فایل صوتی قبلا ضبط شده باشد .و یا موسیقی ، شعر خوانی ، یک بحث تخصصی یا یک گفتگوی صمیمانه .

تاریخچه
این روش با افزایش محبوبیت دستگاه پخش موسیقی دیجیتالی آی‌پاد به عنوان روشی آسان برای به اشتراک گذاشتن محتویات صوتی از طریق اینترنت، بوجود آمد.
اولین بار مفهوم  در خوراک‌های آراس‌اس در اکتبر سال ۲۰۰۰ توسط تریستان لوئیس به صورت اولیه مطرح شد. بعد به صورتی متفاوت توسط دیو واینر یکی از نویسنده‌های فرمت آراس‌اس اجرا شد. و در بحث با آدام کوری منجر به عامل enclosure یا ضمیمه شد. این عامل جدید در آراس‌اس ۰٫۹۲ این امکان را می‌داد که نشانی پرونده‌های صوتی تصویری منتقل شود و گیرنده آن را درجا باز کند. مشتری این امکان جدید وبلاگ‌های صوتی بودند. ولی این امکان جدید به سرعت رواج پیدا نکرد. تا اینکه در سال ۲۰۰۱ این امکان در نرم‌افزار وبلاگ‌نویسی Radio Userland به عنوان یک مؤلفه ارسال و دریافت فایل‌ها اضافه شد و تنها چیزی که برای رسیدن به یک پادکست کم داشت خودکار کردن این عمل بود.
این روش وبلاگ نویسی تا سال ۲۰۰۳ پیشرفت کرد و وبلاگ نویسی را به سمت جدیدی برد. نمونه‌ای تاثیرگذار استفاده از این فناوری در وبلاگ کریستوفر لیدون نویسنده سابق نیویورک تایمز بود. در اکتبر سال ۲۰۰۳ بود که اولین بار از iTunes برای انتقال محتوای آراس‌اس به آی‌پاد استفاده شد. آدام کوری برنامه‌ای برای انتقال از آراس‌اس به آی‌پاد ارائه کرد که iPodder نام داشت.
در فوریه ۲۰۰۴ بن همرسلی در روزنامه گاردین مقاله‌ای نوشت که در آن به کار لیدون اشاره می‌کرد برای شرح این کار کلمات مختلفی بکار برد که در بین آن پادکست هم به چشم می‌خورد. به این ترتیب اولین استفاده از این کلمه توسط بن همرسلی بود. کم‌کم تولید کدهایی مانند iPodder در بین برنامه نویسان با مجوزهای آزاد جی‌پی‌ال گسترش یافت. یافته‌های موتورهای جستجوگر از عبارت Podcast در سال ۲۰۰۴ به سرعت زیاد شد. بعد از این وبسایت‌ها و ابزارهای مختلف با موضوع پادکست گسترش پیدا کرد.
بنگاه‌های خبری مثل BBC برنامه‌های رادیویی با کمک پادکست راه‌اندازی کردند. و شرکت اپل امکان دریافت پادکست را به نرم‌افزار iTunes افزود و در سال ۲۰۰۵ نسل جدیدی از آی‌پادها با قابلیت پخش فیلم به بازار ارائه شد. در اواخر سال ۲۰۰۵ دستگاه‌های بازی قابل حمل شرکت سونی هم از آراس‌اس ۲٫۰ پشتیبانی می‌کرد.

 

ویژگی‌ها

پادکستينگ يک روش ارائه محتوا در اينترنت است که بر مبناي فايل هاي صوتي کار مي کند. مانند ساير روش هاي ارائه اطلاعات به صورت فايل هاي صوتي مثل Radio Broadcasting و Online Audio/Video streaming که بر اساس ارسال فايل هاي صوتي کار مي کنند، روش پاد کستينگ نيز اساسا شبيه همين روش ها است ولي چند تفاوت عمده و متمايز کننده دارد:

1) پاد کستينگ بر خلاف ساير روشهاي ارائه محتواي صوتي که به روش Push Technology کار مي کنند، بر اساس روش Pull Technology است. يعني، در اين روش، مصرف کننده بر اساس تقاضاي مشخص خود، به محتواي وب دسترسي دارد و مانند راديو، مطالب به او تحويل داده نمي شود بلکه او آنها را بر اساس نياز خود تحويل مي گيرد.

2) در اين روش، مصرف کننده محتواي مورد نظر را توسط دستگاه هاي پخش غير از کامپيوتر استفاده مي کند و در زمان استفاده، نيازي به دسترسي به کامپيوتر نيست. معمولا دستگاه هاي استفاده از پادکست ها بسيار کوچک و قابل حمل است و کاربر در هر زمان و مکاني قادر به استفاده از محتواي صوتي خواهد بود.

3) محتوا پس از دريافت از اينترنت، بدون نياز به ارتباط با اينترنت، قابل استفاده خواهد بود در حالي که در ساير روشها، نياز به ارتباط اينترنتي براي استفاده از محتوا است.

4) در اين روش، امکان شنيدن هر بخش از محتوا، جلو و عقب بردن آن، شنيدن محدوده خاص از محتوا و ساير کنترل ها از طرف کاربر ممکن است. کاربر به هر تعداد بار که بخواهد مي تواند محتوا را گوش دهد در حالي که در راديو اينترنتي، چنين امکاني به خودي خود وجود ندارد.

5) در اين روش، نيازي به مراجعه به وب سايت هاي مختلف براي دسترسي به انواع محتويات نيست و با تنظيم نرم افزار، کپي محتوا به دستگاه پخش آن بطور اتوماتيک انجام شده و کاربر هميشه آخرين و جديد ترين اطلاعات را در دستگاه پخش مختواي صوتي خود خواهد داشت.

چگونه به یک پادکست گوش کنیم؟

اگر سایت مورد نظر لینک مستقیم به فایل mp3 بدهد که فقط لازم است روی لینک کلیک کنید. اگر سایت آدرس پادکست را داده، شما برای گوش دادن به پادکست به یک نرم‌افزار نیاز دارید که ما آنرا پادکِش (PodCatch)می‌نامیم. ما نرم‌افزار ipodder را پیشنهاد می‌کنیم. بعد از نصب این نرم‌افزار می‌توانید آدرس هر پادکست را در آن وارد کنید و این نرم‌افزار برنامه‌های رادیویی آن پادکستها را بطور اتوماتیک دریافت خواهدکرد.

چگونه یک پادکست بسازیم ؟

لازم به ذکر است که ساختن پادکست به آسانی ساختن یک وبلاگ نیست، ولی آنقدرها هم سخت نیست. قبل از تولید یک پادکست بهتر است نکات ذیل را در نظر داشته باشید.

۱) چیزی برای گفتن داشته باشید. شما حتما می توانید برای یک ساعت صحبت کنید و از هر دری چیزی بگوئید. ولی چنانچه شما صدائی ماندگار و یا حتی سرگرم کننده نداشته باشید، کسی سراغ شنیدن مجدد پادکست شما نخواهد آمد. چنانچه پادکستی دارید که فقط محتوای وبلاگ شما را به صورت صوتی پخش می کند، وقت خود را تلف نکنید و به همان نوشتن متن در وبلاگ خود بپردازید چرا که دسترسی به آن از دسترسی به پادکست های وبلاگ شما ساده تر خواهد بود.
۲) آمادگی داشته باشید. قبل از شروع، یادداشت های خود را آماده کنید. تعداد کمی از افراد قابلیت صحبت فالبداهه به مدت نیم سایت یا یک ساعت را دارند. در واقع، به ندرت کسانی پیدا می شوند که حتی برای چند دقیقه بتوانند فالبداهه صحبت کنند. یادداشت های دقیق خود را از قبل آماده کنید و اگر قرار است با کسی مصاحبه کنید، سوال های خود را قبلا بنویسید. البته اجازه ندهید که وقتی می توانید یک چیز جالب تری را در لحظه بگوئید، یادداشت های شما مانع این کار شوند و از خلاقیت شما جلوگیری کنند.

۳) کوتاه و ساده بگوئید. پادکست های زیادی هستند که سعی می کنند یک یا نیم ساعت را به هر شکل و با هر مطلبی پر کنند. امکان گوش دادن به پادکست های شما با کوتاه کردن آنها بیشتر خواهد شد. البته به این معنی نیست که پادکست های یک ساعته مناسب یا کارا نیستند. ولی شروع کار که هنوز شنوندگان با شما آشنائی ندارند و درواقع قرار است وقت خود را به شنیدن صحبت های یک نفر جدید صرف کنند، تولید پادکست های ۲۰ تا ۳۰ دقیقه مناسب تر است. اگر شنوندگان از برنامه های کوتاه شما خوششان بیاید، بعدا برنامه های بلند تر شما را نیز گوش خواهند داد.


۴) تمیز کار کنید. از ابزار های مناسب برای ضبط صدا استفاده کنید. شنوندگان عادت به گوش دادن به کیفیت خوب رادیو کرده اند و اگر صدای شما شبیه ضبط صدا در یک حمام باشد، قطعا گوش نخواهند داد. نحوه تولید و ویرایش پادکست را یاد بگیرید. در زمان مصاحبه نیز، حرف گوینده را قطع نکنید. باید بدانید که چه زمان شما باید صحبت کنید و چه زمان شخص مورد مصاحبه. البته بعدا میتوانید برنامه خود را ویرایش کنید.


۵)خودتان باشید. اگر واقعا یک ژورنالیست سرشناس و یا یک گوینده رادیو نباشید، ممکن نیست بتوانید چنین موضوعی را به شنونده با تقلید، تلقین کنید. سعی در تقلید صدا و یا صحبت در مورد موضوعاتی که اطلاعی از آنها ندارید، نکنید. در مورد موضوعات مورد توجه و سطح دانش خود صحبت کنید، حتی اگر موضوع سرگرم کننده باشد، مثلا پرورش زنبور عسل که ممکن است برای کسانی که اطلاعی از این موضوع دارند، جذاب باشد و به آن گوش دهند.


۶)منحصر به فرد باشید. پادکست های معروف با شنوندگان زیاد، آنهائی هستند که منحصر به فرد و اصل هستند. مردم به موضوعات کپی برداری شده شما از سایرین، گوش نخواهند داد. ولی اگر منحصر به فرد باشید، شنونده های خاص خود را خواهید داشت. موضوع و حتی استیل پادکست خود را کپی نکنید. تولید پادکست مثل نوشتن، نیاز به خلاقیت دارد.


۷)برنامه دقیق و سرفصل مطالب پادکست خود را ارائه کنید. در این صورت، شنوندگان از قبل می دانند که به چه چیزی و در چه زمانی قرار است گوش دهند. نرم افزار های تولید و استفاده از پادکست جدید حتی امکان بخش بندی برنامه ها را به شما می دهند که این موضوع در ساختمندی برنامه های شما موثر است.


۸)از موسیقی فقط برای پرکردن زمان استفاد نکنید. اگر قرار است در برنامه خود از موزیک استفاده کنید، از آن فقط به عنوان موزیک و نه برای پر کردن زمان استفاده کنید. در انتخاب موزیک نیز دقت کنید که مناسب برنامه شما باشد و از موزیک های نا مناسب و نا هنجار استفاده نکنید. و دقت کنید که حتما رعایت حقوق مولف را در نظر داشته باشید. وب سایت هائی وجود دارند که به شما اجازه می دهند در پادکست های غیر تجاری خود از موزیک های آنها استفاده کنید. نمونه آن وب سایت http://www.magnatune.com است که می توانید پس از امضاء تعهد نامه موجود در وب سایت، از موزیک های موجود در سایت برای مصارف غیر تجاری در پادکست های خود استفاده کنید.

در مجموع، تولید پادکست مانند تولید هر نوع محتوای کیفی دیگر مانند متن، موزیک، فیلم و غیره است. در تولید پادکست باید از ابتکار، خلاقیت و اصالت استفاده کنید تا شنوندگان خاص خود را پیدا نمائید. برای بقاء در این عرصه، کاری کنید که مردم هر بار در طمع شنیدن مقداری بیشتر، به پادکست های شما مراجعه کنند. شما نیاز به یک ایده برای برنامه رادیویی خود دارید. سعی کنید به سوالهای زیر فکر کنید:
چه موضوعی را می‌خواهید پوشش‌دهید؟ چه شنوندگانی می‌خواهید داشته باشید؟ چه لحنی می‌خواهید داشته‌باشید(خودمانی، رسمی، بامزه)؟ در چه موردی اطلاعات خوبی دارید؟

قبل از تولید پاذکست  چند خط بنویسید که در برنامه چه می خواهید بگویید. برای هر بخش یک یا دو خط بنویسید. این کار ضبط برنامه را آسان‌تر می‌کند. برای تولید پادکست  شما به یک نرم‌افزار برای ضبط صدا و ویرایش برنامه نیاز دارید. ما برنامه آودِسیتی Audacity را پیشنهاد می‌کنیم. که آن را می توانید از این آدرس دانلود کنید . http://audacity.sourceforge.net/downloadفراموش نکنید که LAME MP3 Encoder را هم از همانجا دانلود کنید (جزو دانلودهای اختیاری است، ولی شما به آن نیاز دارید). بعد از دریافت Audacity، آن را روی کامپیوتر خود نصب کنید.

 

درباره من

مهدی منصوری

بنده مهدی منصوری هستم، دانشجوی رشته فناوری اطلاعات، برنامه نویس اندروید، C# Css ، Html و Asp.net WebForm. فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات و عرصه کامپیوتر  رو با گرافیک و طراحی داخلی ، طراحی لوگو و کلا کار طراحی و  کار کردن با ابزارهایی مثل Vray , 3Ds Max , ... شروع کردم  ولی به دلیل علاقه زیادی که به برنامه نویسی داشتم خیلی زود مسیر یادگیریم رو به سمت برنامه نویسی تغییر دادم..الانم در حال حاضر بیشتر وقتم رو به تولید اپلیکیشن اندروید اختصاص دادم.

دسته بندی مطالب

آخرین مطالب

وبلاگ دوستان من