مهدی منصوری
برنامه نویسی ، بهینه سازی ، گرافیک و ... به یه مدل دیگه
برگشت به صفحه اصلی وب سایت
شرکت طراحی پرتو
...
۰۱

12 برنامه نویسی که دنیا را دگرگون کردند

12 برنامه نویسی که دنیا را دگرگون کردند

برنامه نویسی ، علمی که پتانسیل بی حد و حصری از  تغییرات رو در خودش نهفته  و باعث شده است حجم عظیمی از سادگی و  روزمرگی به یکباره و فقط در عرض چند سال به پویایی بی انتهایی تبدیل شود.

پیشرفت تکنولوژی و رشد سریع اقتصاد جهان مدیون برنامه نویسی و برنامه نویسان بزرگی است که زمینه ارتباط انسان ها و رشد انتشار تکنولوژی را فراهم کردند. شبکه های اجتماعی که روزانه ساعت ها وقت خود در آنها می گذرانیم اما از پدیدآورندگان این شبکه های اجتماعی خبری نداریم. یک روز اینترنت قطع باشد زندگی بشر و حتی خود ما مختل می شود. از کارهای بانکی, دانشگاهی, سرگرمی گرفته تا رزرو بلیط هواپیما و هتل همه با اینترنت و کامپیوتر انجام می شوند. میلیون ها کسب کار در جهان توسط کامپیوتر انجام می شود. که نیازی به حضور انسان نیست.

ادامه : 12 برنامه نویسی که دنیا را دگرگون کردند
۲۲

پادکست زیر ذره بین

پادکست زیر ذره بین

 

واژه پادکست (podcast) ترکيبی از کلمات broadcast و iPod می باشد و به وبلاگ یا سایتی اطلاق می گردد که پست ها (یا برنامه های) خود را به شکل فایل های صوتی در قالب های mp3 و یا wma جهت شنیدن و یا دانلود کردن در دسترس شنوندگان قرار می دهد. فرهنگ جديد آمريکايی آکسفورد اين لغت را که اولین بار توسط روزنامه نگاری به نام “باب همرزلی” بکار گرفته شد، چنين تعريف می کند: “برنامه ای راديويی يا مشابه که ديجيتالی ضبط شده و جهت پياده کردن (دانلود کردن) برای دستگاه های شخصی پخش صدا در اينترنت گذاشته می شود”. پادکست راهی آسان برای دستیابی به برنامه های ديجيتالی موجود در اینترنت و پخش آنها در زمان و مکان دلخواه است. پادکست در همه دستگاه های پخش موسيقی ديجيتال قابل شنیدن است و از آن تحت نام های “بلاگ کَست” و “آديو بِلاگ” نیز یاد می شود.

ادامه : پادکست زیر ذره بین
۰۷

پلتفرم (Platform) و فریم ورک (Framework)

 پلتفرم (Platform) و فریم ورک (Framework)

پلتفرم (Platform) و فریم ورک (Framework)، دو مفهوم پرکاربرد در دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی هستند که بارها نامشان را شنیده و راجب آنها مطالبی خوانده ایم، از آنجایی که این دو عبارت معمولا در کنار هم و یا حتی بعضا و به اشتباه به جای هم استفاده می شوند ممکن است این تصور در ذهنمان شکل گرفته باشد که این دو به یک معنی و مترادف هستند، در حالی که با بررسی دقیق تر خواهیم دید که این تصور صحیح نیست و هر کدام از واژه های مزبور بار معنایی خاصی دارند و معرف مفهوم ویژه ای هستند، برای آشنایی بیشتر در یادداشت پیش رو نگاهی خواهیم داشت به مفهوم پلتفرم و فریم ورک در برنامه نویسی و به طور خاص در برنامه نویسی وب.

ادامه : پلتفرم (Platform) و فریم ورک (Framework)
۲۶

روانشناسی رنگ در طراحی سایت

روانشناسی رنگ در طراحی سایت

یکی از اصول بسیار مهم و کلیدی در طراحی صفحات وب، توجه به اصل رنگ بندی صفحات و استفاده از رنگ های مکمل و ترکیبی مطلوبی است که کاربران بتوانند بر اساس اصل سهولت و جذابیت صفحه، به مشاهده مطالب آن بپردازند. این که چه رنگی متناسب سایت های وب است، پرسشی است که کارشناسان وب، خیلی پاسخ جامع و کاملی برای ان ارائه نکرده اند و کم تر متخصان طراحی وب به مسئله روان شناسی رنگ ها در طراحی سایت، توجه کرده اند.

اما به هر حال یک اصل کلی وجود دارد که می گوید: در رنگ بندی یک صفحه، باید به این موضوع توجه شود که این رنگ قرار است در چه صفحه ای و با چه موضوعی به کار رود. یعنی اصل توجه به عملکرد و موضوع سایت، در رنگ بندی مطالب مهم است. برای مثال سایت های دولتی و به طور کلی، سایت هایی با بازدید کننده بسیار بالا، معمولا از رنگ سفید برای زمینه صفحات و رنگ آبی برای لینک های صفحه و رنگ بنفش برای لینک های مشاهده شده که به عنوان default برنامه فرانت پیج نیز به کار می رود، استفاده می کنند.

ادامه : روانشناسی رنگ در طراحی سایت
۲۶

معماری MVC یا MODEL – VIEW – CONTROLLER

معماری MVC  یا  MODEL – VIEW – CONTROLLER

در این معماری در واقع ما دارای لایه های مهمی به شکل زیر هستیم:

  • MODEL  : وظیفه کار با پایگاه داده را بر عهده دارد.
  • VIEW  : وظیفه ارتباط با کاربر نهایی را بر عهده دارد.
  • CONTROL : وظیفه کنترل View و Model و نحوه ارتباط آن دو را با هم بر عهده دارد.

مقدمه 
تولید کنندگان نرم افزار (اپلیکیشن اندروید،IOSو..،  نرم افزارکامپیوتر و ...)  تلاش می کنند تا نرم افزاری تولید کنند تا بتواند اکثر نیاز های متقاضیان را به بهترین نحو ممکن تامین کند ودر همین راستا در تلاش هستند که روند تولید نرم افزار را به سمتی بکشانند که ساختار استاندارد و تائید شده ای داشته باشد. شاید بتوان گفت که دوران کد نویسی به پایان رسیده و همه چیز به سمت زیر ساخت ها و بنیان نهادن چارچوب های استاندارد وپیروی از آن ها در امر تولید بهتر نرم افزار در حرکت است.

ادامه : معماری MVC یا MODEL – VIEW – CONTROLLER
۲۹

از برنامه نویس معمولی تا برنامه نویس موفق...

از برنامه نویس معمولی تا برنامه نویس موفق...

برنامه نویسی یکی از سخت ترین شغل های دنیاست ، آدم های زیادی قدم به کدنویسی میگذارند ولی بعد از مدتی سر از شغل دیگه ای در میاورند ،چون برنامه نویسی انگیزه ای بسیار بالا میخواهد . اگر شما تازه برنامه نویسی رو شروع کردید و یا فکر میکنید هنوز خیلی چیزها هست که باید یاد بگیرید لطفا تا آخر این مقاله رو بخونید. 

داشتن پشتکار

یکی از خصلت های ویژه هر برنامه نویس موفقی داشتن عشق و علاقه به کدنویسی است که باعث میشه از پس هر کد و برنامه ای بربیاد ، برنامه نویس هیچ وقت از شکست ناامید نمیشه ، برنامه نویسان جزو معدود افرادی هستند که همیشه تو زندگی ریسک های زیادی میکنند چون همیشه از هر شکستی تجربه های گرانبهایی برای از نو بنا کردن بدست میارند ، در واقع اگر میخواهید برنامه نویس خوبی بشوید اول از همه باید بدونید که تو این راه هیچ وقت کدی که مینویسید کد نهایی شما نیست و باید بارها اون رو اصلاح کنید و یا حتی همه اون کدها رو پاک کنید و دوباره از نو شروع کنید ! گاهی وقتها پس از ماه ها کدنویسی متوجه میشید که راهی که رفتید اشتباه بوده و باید برگردید به نقطه شروع ، اگر چنین روحیه ای ندارید ممکنه در آینده به مشکلات زیادی برخورد کنید .

برای پیشرفت و پیروزی 3 چیز لازم است : اول پشتکار ، دوم پشتکار و سوم پشتکار !(لرد بایرون)

ادامه : از برنامه نویس معمولی تا برنامه نویس موفق...
۱۲

خداحافظ خواب آلودگی...

خداحافظ خواب آلودگی...

من به شخصه معتقدم هر چقدر هم که برنامه ی روزانه ای که شما واسه پیشرفت و آیندتون ریختید ایده آل و عالی باشه  و حتی همه چیزایی که می خوایید برای انجام دادنش فراهم باشه، همواره یه سری مشکلاتی هستند که باعث میشن شما نتونید اونجوری که باید برنامتون رو اجرا کنید و مادامی که قادر به حل اون مشکلات نباشید کارایی و خروجی که از برنامتون می گیرید اونی نیست که انتظارشو داشتید و حتی ممکن به نصف و یا کمتر از نصف تقلیل پیدا کنه. اونموقع یا مجبورید فشار رو رو خودتون بیشتر کنید و بیشتر کار کنید یا به همون خروجی که دارید اکتفا کنید اما یه راه ساده تری هم دارید که می تونید به راحتی مشکلتون حل کنید..

یکی از این مشکلایی که ممکن اکیدا باعث کم شدن خروجی برنامه روزانه هر کسی بشه خواب آلودگی و خستگی در طول روز هست، یعنی اون موقعی که شما درست به بیشترین میزان سر زندگی و پویایی نیاز دارید، متأسفانه خوابتون میاد و اونجوری که باید نمی تونید کار کنید ولی اگه همه مدت زمانی رو که دارید کار می کنید سر حال باشید بازده کاریتون به طور باورنکردنی زیاد میشه.

بله . مشکل خواب آلودگی واقعا جدیه و باید حل بشه و واسه حل کردش، شما فقط یه ذره جدیت لازم دارید و این که چند تا نکته ساده رو بدونید.

چطور ساعت بدن را تنظیم کنیم؟

ادامه : خداحافظ خواب آلودگی...
۲۶ اسفند

شروع جدید به بهانه نوروز!

شروع جدید به بهانه نوروز!

سلام به همه.

 ضمن تبریک فرارسیدن سال  نو به همه شما دوستان عزیزم، یه مطلبی بود که چون واسه خودم اتقاق افتاده بود و حتی می تونم به نوعی اون رو به عنوان "سکوی پرتاب" تلقی کنم، دوست داشتم با شما هم در میون بذارم.

واقعیت اینه که خیلی از ما ها همیشه برنامه های زیادی واسه زندگیامون داشتیم و داریم و حالا حالا هم داریم.  در واقع اگه بخوایم به صورت ریز به مسئله نگاه کنیم چیزی که خیلی از ما ها تو اون تخصص داریم برنامه ریزی کردن. برنامه ریزی کردن خیلی خوبه، بالاخره هر چی نباشه آدم و وارد یه سری چار چوب می کنه که آدم حداقل می دونه باید چی کار کنه و خیلی وقتا از تلف کردن وقتش جلوگیری میشه و هزار و یک سود و منفعت دیگه که همه می دونن. اما خوب متأسفانه خیلی وقتا برنامه های ما اونجوری که باید پیش نمیرن و خوب آسیب های خودشم به همراه داره. بعضی موقع ها اگه کسی برنامه ریزی نداشته باشه  و به زندگی عادیش ادامه بده خیلی خوشحال تر از کسیه که واسه خودش زمان گذاشته  و برنامه ریخته ولی نتونسته اونو اجرا کنه. دلیلشم واضحه. "از بین رفتن اعتماد به نفس". ریختن برنامه های زیاد، یکی پس از دیگری و انجام ندادن هیچ کدومشون یا حالا اگه بخوایم جنبه انصاف رو رعایت کرده باشیم کامل انجام ندادن هیچ کدومشون و نصفه نصفه رهاشون کردن، اصلا اون حس خوب موفقیت و اعتماد به نفسی نیست که ما از برنامه ریزی و انجام اون انتظار داریم....

ادامه : شروع جدید به بهانه نوروز!

درباره من

مهدی منصوری

بنده مهدی منصوری هستم، دانشجوی رشته فناوری اطلاعات، برنامه نویس اندروید، C# Css ، Html و Asp.net WebForm. فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات و عرصه کامپیوتر  رو با گرافیک و طراحی داخلی ، طراحی لوگو و کلا کار طراحی و  کار کردن با ابزارهایی مثل Vray , 3Ds Max , ... شروع کردم  ولی به دلیل علاقه زیادی که به برنامه نویسی داشتم خیلی زود مسیر یادگیریم رو به سمت برنامه نویسی تغییر دادم..الانم در حال حاضر بیشتر وقتم رو به تولید اپلیکیشن اندروید اختصاص دادم.

دسته بندی مطالب

آخرین مطالب

وبلاگ دوستان من