یاهو Altaba

یاهو به آلتابا (Altaba) تغییر نام می یابد!

آسیاب به نوبت شرکت معظم یاهو رسید. سالها پیش هر کس قصد ورود به محیط اینترنت را داشت یا سر از موتور جستجوی یاهو در می آورد ، یا از ایمیل و مسنجر پر شهرت آن استفاده می کرد . پس از خبر غم انگیز بازنشستگی یاهو مسنجر ( Yahoo Messenger ) ، این بار قرعه به نام خود کمپانی افتاد و زمان آن رسیده است که با این نام پر خاطره نیز خداحافظی کنیم . انتظار بسیاری کارشناسان ، از انتساب ماریسا مایر ( Marissa Mayer ) به مدیر عاملی یاهو ، شروع فصلی تازه در تاریخ این شرکت و پشت سر گذاشتن ناکامی های آن بود . ولی متاسفانه خانم مایر نیز نتوانست کام تلخ یاهو را شیرین کند و فصل خزان یاهو و مایر با هم ورق خورد . فروش کمپانی یاهو و تغییر نام آن بهانه ای شد تا نگاهی به تاریخچه پر فراز و نشیب Yahoo داشته باشیم .

در سال ۱۹۹۴ دو دانشجوی فارغ التحصیل مهندسی برق دانشگاه استنفورد به نام های جری یانگ ( Jerry Yang ) و دیوید فیلو ( David Filo ) تصمیم به راه اندازی سایتی جهت ساماندهی و آرشیو کردن وب سایت های دیگر گرفتند . نام اولیه این پروژه ” راهنمای جری و دیوید برای شبکه وب جهانی ” ( Jerry and David’s Guide to the World Wide Web ) بود. که البته در همان سال به یاهو تغییر نام یافت . دامنه yahoo.com در ۱۸ ژآنویه ۱۹۹۵ یعنی ۲۲ سال پیش ثبت شد. واژه یاهو کوتاه شده عبارت Yet Another Hierarchical Officious Oracle است.

محبوبیت یاهو به قدری بود که رشد غافلگیر کننده سهام آن از ۱٫۳۸ دلار در سال ۱۹۹۶ به ۱۰۸ دلار در ماه دسامبر ۱۹۹۹ و به رقم ۱۱۸٫۷۵ دلار در ۳ ژآنویه ۲۰۰۰ رسید.

یاهو از معدود کمپانی هایی بود که توانست از رشد انفجاری حوزه وب و سپس سقوط آن ( dot-com bubble ) جام سالم به در ببرد . البته ازین زیان یاهو نیز بی نصیب نبود و سهام آن به ۸ دلار در سپتامبر ۲۰۰۱ رسید .

حد فاصل سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ یاهو دوران پر جنب و جوشی را سپری کرد . از جمله اتفاقات و تصمیمات این دوره می توان به همکاری با شرکت های فراهم کننده اینترنت و ارتباطات جهت رقابت با AOL ، همکاری با وریزن ( Verizon ) جهت راه اندازی خط DSL ، خرید Konfabulator در فوریه ۲۰۰۵ و راه اندازی یاهو ویجت ( Yahoo Widget ) ، خرید Overture Services, Inc و زیر مجموعه های آن با نام های altavista و Alltheweb در سال ۲۰۰۳ ، قطع همکاری با Google و نمایش نتایج اختصاصی خود در جستجو های اینترنتی در سال ۲۰۰۴ ، ارتقا فضای صندوق های ایمیل از ۴ مگابایت به ۱ گیگابایت در رقابت با سرویس جیمیل ( Gmail ) در سال ۲۰۰۴ و … را نام برد .

اولین بحث جدی در حوزه خرید یاهو در سال ۲۰۰۸ و توسط ماکروسافت ارائه شد . پیشنهاد ماکروسافت مبلغ ۴۴٫۶ میلیارد دلار بصورت وجه نقد و سهام بود . البته ۱۱ روز بعد یاهو این پیشنهاد را رد کرد. دلیل :

کم ارزش جلوه داده شدن برند یاهو!

شاید یکی از حساس ترین تصمیمات یاهو رد کردن پیشنهاد ماکروسافت بود . سلسله تصمیمات و اتفاقاتی که بعد از این تاریخ رخ داد تا حدی موید این نکته است. پس از تغییر CEO در سال ۲۰۰۹ ، میز مدیر عاملی از جری یانگ به کارول بارتز ( Carol Bartz ) و سپس به تیم مورس ( Tim Morse ) در سال ۲۰۱۱ ، رسید. داستان خداحافظی ها تا جایی پیش رفت که در سال ۲۰۱۲ و پس از روی کار آمدن اسکات تامپسون ( Scott Tompson ) تصمیم به تعدیل ۱۴ درصد از نیرو ها برابر با ۲۰۰۰ جایگاه شغلی و ۱۴۱۰۰ کارمند اتخاذ شد . در سال ۲۰۱۲ یاهو تصمیم گرفت سکان هدایت را به دست یکی از ۲۵ کارمند نخستین گوگل ، ماریسا مایر بسپارد . لیکن تلاش های خانم مایر نیز به رغم موفقیت های پیشین او در گوگل و والمارت ، اثر بخش نبود و سلسله ناکامی های یاهو کماکان ادامه پیدا کرد . در تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۶ یاهو لو رفتن اطلاعات بیش از ۵۰۰ میلیون اکانت کاربری در اواخر سال ۲۰۱۴ را فاش کرد تا در نهایت زنجیره شکست های یاهو با فروش آن به Verizon با قراری به ارزش ۴٫۸ میلیارد دلار کامل شود . شاید اگر مدیران یاهو به سال ۲۰۰۸ باز می گشتند ، حرف خود مبنی بر کم ارزش تلقی شدن برندشان در برابر ملبغی در حد ۱۰ برابر مبلغ قرارداد فعلی را پس می گرفتند.

Verizon اعلام کرده قرار است نام یاهو را به آلتابا ( Altaba ) تغییر دهد و خانم مایر نیز پس از این در میز مدیرعاملی نخواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *