Whatsapp

مارک زاکربرگ ، سلطان بی رقیب شبکه های پیام رسان !

اختصاصی وبلاگ شرکت طراحی پرتو : کمپانی آمارسنجی سیمیلار وب ” SimilarWeb ” در جدیدترین ترین نسخه ی منتشر شده ی آماری خود ، که در اواخر آوریل ۲۰۱۶ روی پیشخوان رسانه ها رفته است ، محبوب ترین شبکه های اجتماعی پیام رسان جهان را بر اساس نمونه سنجی میزان کاربران آن فهرست کرده است . در این فهرست آماری ، شبکه ی اجتماعی واتس اپ WhatsApp با بالاترین تعداد کاربر در جهان سکوی نخست فهرست را از آن خود کرده است ، در سکوی دوم هم پرچمدار دیگری از کمپانی فیس بوک یعنی ” مسنجر ” قرار دارد . از نکات قابل توجه این فهرست جهانی ، جایگاه سرویس اجتماعی تلگرام است . مارک زاکر برگ ، سلطان بی رقیب شبکه های پیام رسان !

این سرویس روسی ، جایگاه چندان محکمی در لیست سیمیلار ندارد و در نقشه ی منتشر شده از سوی سیمیلاروب تنها دو کشور از این سرویس فعالانه استفاده می کنند کشور اول ” ایران ” است و کشور دوم ” ازبکستان ” ! . تلگرام در میان ۱۱ سرویس موجود در این فهرست تنها با داشتن دو کشور فوق الذکر در سکوی ششم این لیست خانه کرده است . البته با احتساب کوچکی از بکستان می توان تنها ایران را خانه ی اصلی ” تلگرام ” دانست . این ماجرا یک سوییه طنز هم دارد و آن این است که حتی مردم کشور روسیه از سرویس منتسب به خود استفاده نمی کنند و ترجیه می دهند ، از سرویس آمریکایی واتس اپ جهت ارتباط اجتماعی سود برند .
از سوی دیگر جایگاه وایبر هم بسیار مثال زدنی است ، این شبکه اجتماعی مقام سوم لیست را با ده کشور پر کاربر از آن خود کرده است . از لیبی و مولداوی گرفته تا صربستان و بلاروس و عراق همه کاربران وایبر هستند .
با بررسی نتایج عمومی فهرست معتبرسیمیلار وب ، می توان دست به برآورد نسبتا دقیقی زد . برآورد نخست این است که آقای ” زاکربرگ ” پرچمدار ارشد شرکت فیس بوک همچنان بزرگترین سلطان بلامنازعه ی شبکه های اجتماعیست ! . واتس اپ او جهان را در نوردیده است و آلترناتیو واتس اپ ، “مسنجر” در مقام دوم ، حکم پشتیبان سرویس نخست را ایفا می کند . این برآورد با گزارش مالی جدید شرکت فیس بوک نیز همخوانی دارد ، بر اساس گزارش سه ماهه ی اول مالی ۲۰۱۶ تعداد کاربران فیس بوک نسبت به مدت مشابه سه ماهه در سال پیش ۳٫۷۷ درصد افزایش پیدا کرده اند. این رقم ۱۲ برابر تعداد کاربران عضو شده در توییتر در طول همین سه ماهه ی نخست است .
براورد دوم از افزایش موازی کاربران فعال واتس اپ حکایت می کند ، برنامه ای که در سال ۲۰۱۴ با قیمت ۱۹ میلیارد دلار به فیس بوک واگذار شد . زاکر برگ در اوایل سال کاری ۲۰۱۶ مدعی شده است که کاربران واتس اپ در جهان از مرز یک میلیارد نفر گذشته اند . همچنین در همین گزارش ” واتس اپ ” به عنوان امن ترین سرویس پیام رسان جهان معرفی شده است . باید ببینیم موازنه ی بازار در سال کاری باقی مانده چه تغییراتی را در این فهرست به ارمغان خواهد آورد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *