برنامه نویسی iOS

جدال ناتمام Swift و Objective-C !

میثاق بنی مهد ، کارشناس iOS شرکت طراحی پرتو
Swift جدیدترین زبان برنامه نویسی شرکت اپل است ، زبانی همطراز با Objective-C اما با خوانشی کاملا متفاوت و سهل الوصولتر از زبان پیشین . اپل این زبان را به عنوان زبانی ساده نگر و با قدرتی چشمگیر و ۴ برابر آبجکتیو تر ( شی گرا تر) از زبان پیشین تلقی می کند . بزرگترین مزیت سوییفت در یاد گیری آسان آن است .
همانطور که ” جورج بلیکنس ” مدرس سایت آموزشی معتبر لیندا می گوید ، سیستم آموزش آسان سوییفت در برابر Objective-C مانند کتاب ” ریاضیات ” به زبان ساده در برابر آموزش “ریاضیات محض” است .
با این حال اما این سادگی ابدا چیزی از کارکرد شی گرای زبان نکاسته بلکه آن را چندین برابر تقویت هم کرده است .
بزرگترین تفاوت کارکردی و البته بینشی Swift و Objective-C در نگرششان به مفهوم شی گرایی OOP است . اپل ، Objective-C را بر پایه زبان C و اضافه کردن مفهوم شی گرایی به آن تولید کرد و توسعه داد . در این زبان هدرها و ویژگی ها (Properties) و توابع به گونه ای بیرون از فایل ایجاد شده بودند و با فراخوانی به فایل آبجکتیو سی اضافه می شدند اما در سوییفت ، فایل swift. ایجاد شده ، به خودی خود حاوی تمامی هدرها و ویژگی ها (Properties) و کلاسهای مورد نیاز است . این ساده سازی به توسعه دهنده کمک می کند که با سرعت ، اطمینان و امنیت بیشتری به توسعه ای قائم بر شی گرایی بیاندیشد .
هنور اپل هیچگونه خبر رسمی در باب میزان توفیق زبان “سوییفت” نسبت به آبجکتیو سی ارائه نکرده است اما با گذشت قریب به دو سال از زمان معرفی این زبان جدیدالولاده ، به نظر می رسد توسعه دهندگان بسیاری در جهان قانع شده اند که از سوییفت جهت خلق برنامه های خود استفاده کنند .
زبان تازه ظهور Swift در طول این دو سال روند خوبی از آزمایش محبوبیت را طی کرده است و باید ببینیم در ادامه چالشش با زبان قدرتمند و جا افتاده آبجکتیو سی به کجا خواهد رسید .


با تولید اپلیکیشن موبایل ، ایده خود را به عمل تبدیل کنید. تولید اپلیکیشن موبایل بهترین روش برای تبلیغ کسب و کار شما و فروش محصولات شما می باشد. شرکت طراحی پرتو به عنوان اولید ارائه دهنده خدمات تخصصی برنامه نویسی اندروید و برنامه نویسی iOS ، از گام اول تولید تا انتشار ، طراحی وب سایت و فروش اپلیکیشن شما در کنار شما خواهد بود.

با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *