دونالد ترامپ

تیم کوک : آقای ترامپ ، بدون مهاجرین ، اپلی وجود نخواهد داشت.

طوفان مخالفتها با ابلاغ قانون ضد مهاجرت “دونالد ترامپ “همچنان ادامه دارد و در صدر خبرهاست . علاوه بر موج اعتراضات حزبی دموکراتها و مخالفتهای بعضا مردمی ، حالا چند روزی است که غولهای دنیای فناوری نیز موضع خود را بر ضد این لایحه علنی کرده اند .

اختصاصی وبلاگ شرکت طراحی پرتو : قصه از آن جا شروع شد که دونالد ترامپ رییس جمهور جدید ایالات متحده ، یک هفته پس از تحلیف رسمی خود ، حکمی صادر کرد مبنی بر توقف اعطای ویزای ورود شهروندان هفت کشور مسلمان ( از جمله ایران ) به خاک آمریکا . بر اساس حکم ابلاغی او ، این قانون ، به مدت سه ماه و به صورت موقتی لازم الاجراست و حتی صاحبین گرین کارت آمریکا را نیز در بر می گیرد .

موج مخالفتها از همان لحظات اولیه ابلاغ این حکم آغاز شد و به تدریج از حیطه حقوق دانان مفسر قانون اساسی آمریکا به NGO های مردمی و در آخر به غولهای فناوری و چهره های برجسته دنیای آی تی رسید .

اولین مخالف سرشناس این حکم عجیب الخلقه ، “جف بزوس “بنیانگذار نام آور آمازون بود . “بزوس “ که پیش از انتخاب ترامپ و در کشاکش تبلیغات حزبی به کمپین هیلاری کلینتون پیوسته بود ، با پیش کشیدن مساله بحران ریاست جمهوری ترامپ ، او را بی تدبیر خواند و پیش بینی کرد نتایج این تصمیم برای دنیای فن آوری در کشور مهاجر خیز آمریکا بسیار تلخ خواهد بود .

مخالف سرشناس بعدی “مارک زاکر برگ” مدیر عامل فیس بوک بود که بر خلاف سنت مالوفش محافظه کاری را کنار گذاشت و در قالب پستی مواضع خود را در باب این حکم ، قاطعانه اظهار کرد . زاکر برگ استتوس خود را با تشریح نسبتهای خانوادگی خود آغاز کرد و نوشت :

نسبت های آبا و اجدادی من به کشورهای آلمان، اتریش و لهستان بر می گردد. اصالت همسرم چینی است و اجداد او نیز به چین و ویتنام منتسب است. آمریکا ملت مهاجران و پناهندگان است و ما باید به این مسئله افتخار کنیم.

وی در ادمه ضمن حمایت از سیاستهای رییس جمهور و تقدیر از عظم او برای برخود با مساله مهاجرت های غیر قانونی ، در عین حال ترامپ را به خویشتن داری فراخواند و خاطر نشان کرد که او با این گونه تند روی ها که ممکن است به نژاد پرستی تعبیر شود مخالف است .

مخالف خوان نام آور بعدی “تیم کوک” بود پرچم دار کمپانی معظم اپل . او که سالهاست به صورت هفتگی مواضع شرکت اپل را در قالب خبرنامه به اعضای رسمی شرکتش ابلاغ می کند . در آخرین ابلاغیه ی خود هشدار روشنی را خطاب به دونالد ترامپ منتشر کرد هشداری که فراتر از رنگ و بوی اخلاقی و حقوق شهروندی پیامی اقتصادی را با خود به همراه داشت .

تیم کوک نوشت :

اپل بدون مهاجرت افراد بااستعداد وجود نخواهد داشت و نوآوری و رشد بدون این اتفاق ممکن نخواهد بود. من شنیده‌ام که بسیاری از شما در مورد تصمیمات اخیر در رابطه با محدودیت ورود ساکنان هفت کشور مسلمان، بسیار نگران هستید. من هم مانند شما نگران هستم و اعلام می‌کنم که اپل از این سیاست پشتیبانی نمی‌کند.

پرجم دار اپل یادداشت خود را با یادآوری جمله ای تاریخی از مارتین لوتر کینگ فقید مبارز جنبش رهایی رنگین پوستان آمریکا به پایان برد و گفت :

به قول لوتر کینگ بزرگ ما ممکن است با کشتی‌های متفاوتی آمده باشیم اما حالا در یک قایق مشترک نشسته ایم.

در این میان “سوندار پیچای “ مدیر اجرایی گوگل نیز پیامی مشابه را در مخالف با اظهارات ترامپ توییت کرده است و نوشته است : بیایید اجازه ندهیم ترس ، ارزشهای جامعه آمریکا را از بین ببرد .

مخالفتها با ترامپ همچنان ادامه دارد و باید ببینیم با تمدید این مخالفتها از سوی سلبریتی های دنیای فناوری رییس جمهور نارنجی کاخ سفید تا چه زمانی بر ابلاغیه خود پای خواهد فشرد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *