فروپاشی بازار سنتی ، اپل و گوگل در صدر جدول سهامی آمریکا !

فروپاشی بازار سنتی ، اپل و گوگل در صدر جدول سهامی آمریکا !

بر اساس آخرین خبر منتشر شده از تریبون وال استریت جورنال ( ارگان مکتوب بورس ایالات متحده ) ، پنج شرکت نامی حوزه فناوری در راس ارزشمندترین شرکتهای سهامی جهان قرار گرفته اند . جالب اینجاست که برای نخستین بار ، شرکتهای حوزه ی انرژی ( نفتی و گازی ) در مقامهای ۵ به بعد این لیست قرار دارند و جایگاه سنتی خود را به طرز آشکاری از دست داده اند .

اختصاصی وبلاگ شرکت طراحی پرتو : طبق آمار منتشر شده در ماه مارچ ۲۰۱۷ بالاترین ارزشهای سهام ، به ترتیب به شرکتهای اپل ، گوگل ، مایروسافت ، آمازون و فیس بوک تعلق دارد و تمامی شرکتهای ابرغول حوزه انرژی در مقاماتی پایین تر از این شرکتها لیست شده اند .

بدین وسیله پیش بینی چند سال پیش کارشناسان زبده وال استرینت جورنال و اکونومیست به واقعیت پیوسته است.

۴ سال پیش “مارک توراسل” از تحلیل گران برجسته “وال استریت” در تحلیل رشد سهامی شرکت مایکروسافت گفته بود تا ده سال آینده شرکتهای نرم افزاری و استارتاپها گوی سبقت بازار سهام را از شرکتهای سنتی مبادله انرژی خواهند ربود . اتفاق امسال و لیست شدن پنج شرکت نامی حوزه تکنولوژی نوین نشان داد که این اتفاق خیلی زودتر از موعد پیش بینی توراسل به وقوع پیوسته است و حالا باید در انتظار این باشیم که شرکتهای مغرور مرتبط با حوزه نفت و گاز سرمایه گذاری افزون تری را بر روی حوزه ی فناوری یا حوزه نرم افزارهای مجازی انجام دهند ، مقوله ای که سالیان سال در اولویت فرعی شرکتهای اینچنینی قرار داشت .

بانکها به رده سوم سقوط کردند !

شگفتی دیگر لیست منتشر شده وال استریت سقوط کمپانی های معظم بانکی به رده سوم لیست ارزش سهامی بود . کمپانی هایی که زمانی نه چندان دور ، به عنوان طفلهای دو قولو ی تراستهای نفتی و اسلحه سازی در راس هرم سهامی ایالات متحده قرار داشتند .
حالا این کمپانی ها نیز از منظر ارزش تک سهام بالغ بر صد دلار با کمپانی های حوزه فناوری فاصله دارند و وضعیتشان نسبت به حتی یک سال پیش افت محسوسی کرده است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *