سرعت اینترنت ایران

آکامای منتشر کرد : سرعت اینترنت ایران از بحرین و کویت و عربستان هم پایینتر است !

میثاق بنی مهد ( کارشناس iOS شرکت طراحی پرتو )

سالانه فهرستهای بسیاری در باب تراز سنجی سرعت اینترنت در کشورهای مختلف جهان منتشر می شود . یکی از محبوب ترین و معتبر ترین این فهرستهای آماری ، اما فهرست سالانه ی شرکت” آکامای” است .
شرکت آمریکایی آکامای سالانه لیست بلند بالایی را از سطح دسترسی کاربران شبکه ی جهانی اینترنت رو نمایی می کند و با بخش بندی دقیقی ، اطلاعاتش را به حوزه ی کاربری هر کشوری بسط می دهد . در لیست پر و پیمان آکامای با فهرستهای مقایسه ای هم رو به روییم . فهرستهایی که مشتمل بر هر قاره و ملیت و قومیت اطلاعات دقیقی را در آن بازه و منطقه خاص در اختیار مخاطبین گذاشته است .
به عنوان مثال اگر بخواهیم به فهرست ۱۵ کشور معتبر خاور میانه و حومه ی آن نگاهی بیندازیم ، اطلاعات تاسف باری را در باب میزان سرعت اینترنت کشورمان و مقایسه اش با سرعت اینترنت همسایگانمان در می یابیم .
در فهرست پانزده گانه ” آکامای ” در منطقه ی خاورمیانه ، کشور ایران در سکوی دوازدهم لیست قرار دارد با متوسط سرعت اینترنت نازل ۳٫۵ مگابیت بر ثانیه ! .
تنها سه کشور در این منطقه دارای سرعتی پایینتر از میانگین سرعت اینترنت ایران هستند ، ترکمنستان ، پاکستان و افغانستان به ترتیب زیر سکوی جانشینی ایران خانه کرده اند .


جالب توجه اینجاست که کشوری مثل عربستان با زیست مدنی عقب مانده و شهرنشینی نازل و اسفناکش در خانه ی هفتم این لیست جا خوش کرده است با میانگین سرعت ۴٫۶ مگابیت بر ثانیه !! و جالب تر اینکه کشور کوچک و حاشیه نشین بحرین در سرعت اینترنت یک سکو از عربستان هم جلو تر است ! .
در فهرست خاورمیانه ای ” آکامای ” سکوی اول تا پنجم منطقه و حومه را ( از حیث سرعت اینترنت ) به ترتیب کشورهای ذیل به خود اختصاص داده اند : روسیه با ۱۲٫۱ مگابیت بر ثانیه مقام اول و به ترتیب امارات ، قطر ، ترکیه و کویت ! در مقام های بعدی جای خوش کرده اند .
عملا نگاه و تحلیل و تامل بر این لیست بلند بالا تاسف تلخی را برای ما فعالان و علاقه مندان حوزه ی آتی فراهم می آورد . چرا که در یک سو با شعارهای روزافزون مسئولین در زمینه ضرورت خودکفایی و رشد همه جانبه عرصه آی تی مواجهیم و از سوی دیگر متوسط و میانگین سرعت دسترسی به (دروازه ی دانش) در کشور ما ۶ سکو از جزیره ی کوچک بحرین هم پایین تر است ! .
برای کشوری که به حق سودای خود کفایی در سر دارد ، برای سرزمینی که مستعد بهترینهاست و تمامی ساز و کارهای محیطی برای رشد و نموش محیا است ، برای سرزمینی که عظم ورود به دنیای دانش بنیان را دارد تاسف برانگیز است که در فهرستی معتبر ۱۰ دانگ از کشور کویت و ۶ دانگ از کشور عربستان پایینتر باشد .
انتشار نمونه ای این فهرست تاسف بار ، زنگ هشدار مهمی است برای مسئولین ارشد آی تی کشور ، برای وزارت ارتباطات و بنیادهای وابسته و مسئول در حوزه ی مجازی !
دوستان ، رفقا ، عزیزان ، مسئولین ، قیمت اینترنت در ایران گران است و سرعتش به شدت تاسف برانگیز ! به فکر چاره ای باشید تا خدای نکرده در فهرستهای آینده ، پاکستان و افغانستان و ترکمنستان نیز از ما پیشی نگیرند .

2 thoughts on “آکامای منتشر کرد : سرعت اینترنت ایران از بحرین و کویت و عربستان هم پایینتر است !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *